Ekonomi

Petrol üç ayın düşüğüne yakın

Petrol, Çin ve ABD’deki talep görünümüne ilişkin devam eden endişeler arasında yaklaşık üç ayın en düşük seviyesinden işlem gördü.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, önceki üç seansta yüzde 7’den fazla değer kaybettikten sonra varil başına 67 doların üzerinde sabit kalırken, küresel gösterge Brent petrolü Aralık 2021’den bu yana en düşük kapanışına yakın seyrediyor.

Zayıf Çin ticaret verileri ve Kuzeydoğu Asya’dan uluslararası uçuşlar hala pandemi öncesi seviyelerde. altındaBu, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında zayıf bir toparlanmaya işaret ediyor.

Çin Halk Bankası Salı günü beklenmedik bir kısa vadeli faiz indirimi ile büyümeyi desteklemeye çalıştı. Bilgili kaynaklara göre, Pekin büyük bir teşvik paketini hayata geçirmeyi de pahalı hale getiriyor.

Bununla birlikte, ABD ekonomisindeki yavaşlama ve Rus elektrik ihracatının direnci aşağı yönlü baskıyı artırarak Suudi Arabistan’ın son zamanlarda günde 1 milyon varillik üretim kesintisinin etkisini ortadan kaldırdı.

Goldman Sachs, arzdaki artışı ve talepteki düşüşü gerekçe göstererek petrol fiyatı iddialarını altı ay içinde üçüncü kez aşağı yönlü revize etti.

Kotak Menkul Değerler Emtia Araştırma Başkanı Ravindra Rao, “Batı’da yavaşlama ve Çin’de sistematik olmayan toparlanma beklentileri talep görünümü üzerinde baskı oluşturuyor. Bu, Suudi Arabistan’ın üretim kesintisinin etkilerini sildi” dedi.

Yine de, ABD ham petrol fiyatlarının, ülkenin stratejik rezervlerini yenileme taahhüdünden bu yana bir yılın en yüksek seviyesinde olmasıyla, taze fiziksel talep işaretleri var.

Öte yandan ABD’de soğumaya başlayan enflasyon, Fed’in bu hafta faiz artırımlarına ara vererek tüketimi canlandırma çabalarıyla telafi ediliyor.

haberkuluncak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu