Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev’den Ortak Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak açıklama yaptı.

Aliyev’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Azerbaycan’a en sevdiğiniz varış. Başkanlığa gelişinizi bir kez daha kutluyorum. Sizin liderliğinizde Türkiye çok yol kat etti. Ziyaretiniz Türkiye halkı tarafından çok takdir edilmektedir. Eminim ki bu seçimden sonra Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinde yeni ufuklar açılacaktır. Bugün sizlere hem yapılanları hem de yapılacakları konuştuk.

Şuşa ilanının 2. yıl dönümünü göreceğiz. Bu antlaşma ile Türkiye ve Azerbaycan resmen müttefik olmuşlardır. Şusa beyannamesi, resmi işbirliği beyannamesi haline geldi. Şusa, İkinci Karabağ Savaşı’na son verdi. Kardeş ülkemiz Türkiye’ye bir kez daha teşekkür ederiz.

Bugün görüşülecek konular masaya yatırıldı. Dış politikadaki hareketlilik bölge için büyük önem taşıyor. Türkiye-Azerbaycan birliği bölgenin kalkınmasında ve güvenliğinde önemli bir faktördür. Yapılacak çalışmalar hem bölgede hem de dünyada gücümüzü artıracaktır. Hayata geçireceğimiz projeler bunu sağlayacak. Enerji konusunda sadece gazla değil, yenilenen güçlerle de ilgileniyoruz. Azerbaycan’dan geçen kargo hacmi artacak.

Zengazor koridorunun açılması kaçınılmazdır. Bu koridorun açılması tüm ülkeler için yeni olanaklar açacaktır. Müzakere edilen mesleklerden biri de eğitimdir.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Heyetlerin ortasında çok güzel bir biçimde toplantının özetini sundular. İki devlet tek millet anlayışıyla yürüdük. Bundan sonra da kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Bu ziyaretler, aramızdaki duyguların ne kadar ileri gittiğinin en hoş ifadesidir. Bunu Başbakanımızdan bu yana hep yaşadık. Allah ömür verdiği sürece biz yaşamaya devam edeceğiz. Bu misafirperverliği için Aliyev kardeşime de teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye-AZERBAYCAN ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

Atacağımız adımlardan biri de Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi çalışması, YÖK Başkanımız bugün çalışmaları inceledi.

Enerji noktasındaki adımlar Avrupa da Türkiye üzerinden alacakları bu gaz konusunda oldukça titiz ve sürekli taleplerde bulunuyorlar. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

Savunma Sanayiinde atılacak adımlar da çok değerli. Eğitimde de misyonlarımız var.

“ZENGEZUR SORUNUNU HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZECEĞİZ”

İnşallah Zengezur konusunu hızlı bir şekilde çözersek iki değerli durumu da beraberinde getirir. Türkiye’nin Nahçıvan ile hem karayolu hem de demiryolu bağlantıları çok daha güçlü hale gelecek. Bu bağlantıların varlığı Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri güçlendirecektir. Yol medeniyettir. Yolunuz varsa medeniyeti yakalamışsınız demektir. Yol yoksa hiçbir şey yoktur ve bu savaşlardan sonra Azerbaycan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu yollardır.

Tüm tüneller ve viyadükler, Azerbaycan’ın Karabağ savaşlarından sonra nasıl geliştiğini gösteriyor. Onları görmekten gurur duyuyoruz.

Nüfus o ülkenin gücüdür ve bu inançla Türkiye-Azerbaycan kardeşler iki devlet tek millet anlayışıyla geleceğe yürüyeceğiz.

habererdek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu