Haber

Zelensky: Karşı saldırı için zamana ihtiyacımız var

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, başkent Kiev’de Eurovision News’e bağlı Avrupalı ​​kamu yayıncıları adına BBC’nin sorularını yanıtladı.

Batı’nın göndermeyi taahhüt ettiği silah ve teçhizatı beklediklerini belirten Zelenskiy, şöyle konuştu: “Hala beklediğimiz şeyler var. Zırhlı araçları bekliyoruz. Ayrı partiler halinde geliyor. Şimdi elimizdeki silahlarla (karşı saldırı) başlayabiliriz ama çok insan kaybedeceğiz. Bu yüzden beklememiz gerekiyor. . Biraz daha zamana ihtiyacımız var.”söz konusu.

Ukrayna ordusunun bir süredir hazırladığı karşı taarruzun Ukrayna savaşının seyrini değiştirebileceği ve cephe hatlarını yeniden belirleyebileceği belirtiliyor.

Bu aynı zamanda Ukrayna ordusu için değerli bir sınav olacak. Çünkü Kiev, Batı yardımının cephede bir fark yaratabileceğini kanıtlamak istiyor.

Kiev, cephedeki başarısızlığın Batı ülkelerinin zayıflamasına yol açabileceğinden endişe ediyor.

Bunun Ukrayna üzerinde Rusya ile müzakere masasına oturması için baskı oluşturabileceğinden korkuyorlar.

Ukrayna topraklarının beşte biri Rus işgali altındadır.

Böyle bir ortamda yapılacak müzakerelerin toprak odunu gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Zelenskiy, verdiği röportajda geçen yıl 24 Şubat’ta başlayan Rus işgali karşısında ordusuna güvendiğini ancak Rusya’nın “Krizi dondurmak”Ayrıca çaba sarf ettiğini ve bunun riskler içerdiğini söyledi:

“Herkesin bir fikri var. Ama kimse Ukrayna’ya toprak tavizi vermesi için baskı yapamaz. Dünyadaki herhangi bir ülke neden Putin’e toprak versin?”

Joe Biden’ın 2024 seçimlerinde yeniden cumhurbaşkanı seçilmemesi halinde ABD’nin desteğini kaybedebileceği tezini reddeden Zelenskiy, “Kongre’de her iki partinin de desteği var. ABD seçimlerine kadar ne olacağını bilemeyiz” dedi. … Ama o zamana kadar savaşı kazanacağımıza inanıyorum.”

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu