Ekonomi

Yield10, biyoyakıt hammaddelerinin üretimi için Camelina’ya lisans verdi

WOBURN, Mass. ve LONGMONT, Colo. – Yield10 Bioscience, Inc., bir tarımsal biyobilim şirketi. (NASDAQ:YTEN), biyoyakıt hammadde yağı üretimi için tescilli Camelina sativa çeşitlerini VISION Bioenergy Oilseeds, LLC’ye lisansladı. Anlaşma, biyoyakıt pazarının genişlemesini desteklemeyi ve havacılık, denizcilik ve ağır yük taşımacılığı sektörlerinin karbonsuzlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Lisans koşulları uyarınca VISION, herbisit toleransı olanlar da dahil olmak üzere belirli Camelina çeşitlerini kullanma hakkı için Yield10’a toplam 3 milyon dolar nakit ödeyecek. VISION’ın biyoyakıtlara yönelik lisanslı mülkleri ticarileştirme konusundaki münhasırlığı üç yıl sürecek ve bu sürenin ardından lisans küresel olarak münhasır olmayacak.

Yield10, VISION’a geniş yapraklı herbisit olan glufosinatı ve toprakta kalan Küme 2 herbisitleri tolere eden Camelina çeşitlerini sağlayacak. Bu gelişmenin, şu anda Kuzey Amerika’da ultra düşük karbonlu ham petrol kaynağı olarak patlama yaşayan Camelina’nın ticari üretimini kolaylaştırması bekleniyor.

VISION, herbisit tolerans sistemini 2024 yılında değerli Ketencik yetiştiricileriyle test etmeyi planlıyor ve 2025’teki potansiyel ticari lansmanla. VISION CEO’su Don Panter, örtü bitkisi olarak veya ekimle dönüşümlü olarak kullanılabilen Ketencik üretimini ölçeklendirmek için herbisit toleransının önemini ifade etti. diğer ticari ürünler.

Yield10 Bioscience CEO’su Ph.D. Oliver Peoples, VISION’a verilen lisansın Camelina teknolojisinin biyoyakıt sektöründe ölçeklenip pazara girmesini sağlayacağını belirtti. Yield10, bu özelliklere alt lisans verme ve Camelina’yı omega-3 yağı üretimi de dahil olmak üzere diğer kullanımlar için geliştirmeye devam etme hakkını saklı tutar.

Anlaşma, USDA-APHIS’in Kasım 2023’te Yield10’un glufosinat toleranslı Camelina ve istiflenmiş herbisit toleranslı çeşitlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ekilip yetiştirilebileceğini belirlemesinin ardından geldi. Camelina’nın glufosinat etiketine eklenmesi için ABD Çevre Koruma Ajansı’na başvuru bekleniyor.

VISION Bioenergy Oilseeds, S&W Seed Company (NASDAQ: SANW) ile Shell Oil Products US altında faaliyet gösteren Equilon Enterprises, LLC arasındaki bir ortak girişimdir. Bu ortaklık, tarımsal uzmanlığı Shell’in yenilenebilir yakıt teknolojisindeki liderliğiyle birleştiriyor.

Bu yazıdaki bilgiler Yield10 Bioscience, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu