Haber

Togg eleştirilerine G20’den yanıt verdi

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Önderler Doruğu sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Zirvedeki programlarını muvaffakiyetle tamamladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, samimi misafirperverlikleri için Endonezya makamlarına teşekkür etti.

Zirve öncesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bakanların iştirakiyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Widodo ile ikili alakaları tüm taraflarıyla kapsamlı bir halde ele aldıklarını aktardı.

Türkiye-Endonezya ortasında kurulan Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu’nun, iki ülke bağları açısından tarihi bir adım olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konseyimizin ilk toplantısını da kısa sürede gerçekleştirerek, yakaladığımız ivmeyi devam ettirmek istiyoruz. Ortak hedefimiz olan 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için gayretlerimizi artırma kararı aldık.” diye konuştu.

Savunma, teknoloji, inovasyon, etraf, ormancılık ve kalkınma iş birliği alanlarında imzalanan 5 mutabakatın bu süreci kolaylaştıracağına inandığını lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilhassa savunma endüstrisi alanında iki ülke ortasında önemli bir iş birliği potansiyeli olduğunu gördüklerini söyledi.

G20 Bali Zirvesi’nin temasının “Birlikte Toparlanma – Daha Güçlü Toparlanma” olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gıda ve enerji güvenliği de zirvenin temel başlıkları olarak ön plana çıktı. Gıda güvenliği meselesi 2015 yılında deruhte ettiğimiz G20 dönem başkanlığımızın ana gündem maddelerinden biriydi. G20 tarihindeki ilk enerji bakanları toplantısı da yine bizim dönem başkanlığımızda icra edildi. Antalya Zirvesi’nden bugüne yaşananlar, ülkemizin 7 yıl evvel gündeme taşıdığı hususların isabetini de böylelikle göstermiş oldu. İştirak ettiğimiz oturumlarda güç ve sıhhat başlıklarında Türkiye olarak attığımız adımların takdir topladığını da gördük. Tıpkı biçimde Rusya-Ukrayna ortasındaki esir takası ve tahıl koridoru teşebbüsümüzün dünya başkanları tarafından memnuniyetle karşılandığına da şahit olduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirmelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Endonezya ziyareti öncesi, “Türkiye’nin yaşanmakta olan güç krizinin tahlili bakımında da anahtar pozisyonda olduğunu hatırlatacağım.” açıklaması ve enerji üssü kurulumuna ilişkin gelecek günlerde somut bir adım atılıp atılmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Enerji konusunda Türkiye olarak şu an prestijiyle güzel bir pozisyondayız diyebilirim. Birilerine muhtaç değiliz. Hele hele Akkuyu olayı şurada 2-3 sene içinde bittiği anda, oradan da çok önemli bir kapasiteyi elde etmiş olacağız. Akabinde ben yeniden Sayın Putin’le Sinop’u da görüşmüştüm. Orada da inşallah dört türbin inşa edeceğiz ve Akkuyu kadar -belki daha fazla- oradan da elde edeceğiz. Bunları da elde ettiğimiz andan itibaren Türkiye’nin zaten enerjiyle ilgili bir sorunu kalmayacak. Çok daha iyi bir konuma geleceğiz. Ve biz, enerji ihracına da rahatlıkla başlayabiliriz.”

Bu arada Türkiye’ye “Sizi enerji noktasında da destekleyebiliriz” diyen ülkelerin de bulunduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda onlarla da bu ilişkilerimizi devam ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan da kendimiz için olmaktan öte alıp ihracını yapma, yani SWAP diyebileceğimiz bir süreci de başlatma şansımız ayrıca var. İsim vermeyeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonra açıklarız.” dedi.

TOGG İLE İLGİLİ ELEŞTİRİLER

Yerli araç Togg’un gençler tarafından ilgi gördüğü belirtilerek satışa sunulduğunda gençlere özel bir kampanya olup olmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şöyle bir nihai noktaya gelsin; pazarlama süreci içerisinde, pazarlama teknikleri açısından orada belki böyle bir şey de düşünülebilir ama şu anda henüz konuşulmuş bir konu değil. Tabii bütün maliyet analizleri vesaire yapıldıktan sonra bunların belli bir yol haritası var. Bu yol haritasına göre de hangi sürede, hangi rakamlarla bunu piyasaya sürelim, ne zaman bu fiyatlar farklı bir hal alabilir, bunları o çalışmalardan sonra açıklayacağız.” sözlerini kullandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’ın Togg Gemlik Yerleşkesi açılış merasimine davet edildikleri lakin katılmadıkları hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ziyaret etmek istiyorlar. Niye olmasın dedik.” karşılığını verdi.

Muhalefet başkanları Togg Gemlik Yerleşkesi açılış merasimine katılmış olsalardı, birlikte fotoğraf verip vermeyeceği sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok. Bunlar bir kere -Bay Kemal başta olmak üzere- tutturmuş Külliye aşağı, Külliye üst. Nasıl olduysa bir kez geldi. Gel arkadaş, gel. Burası benim şahsi mülküm değil. Burası bu milletin. Burası hizmet yeri. Lakin yok, tutturdu başa onu, o formda gidiyor. Artık Togg’la ilgili de hani diyordu ya ‘Nerede fabrika?’ Artık gelmek istediklerini söylediler. Buyursun gelsin dedik. Birebir formda Meral Hanım da istemiş, o da buyursun gelsin. Gezdirin, görsünler; bütün o robotik sistemleri, makineleri, o araçların tabandan tavana kaynaklarından öteki bütün süreçlerine varıncaya kadar nasıl yapıldığını görsünler. Biz bundan memnun oluruz. Geleceklermiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu