Teknoloji

Tesla Yıl Sonu Sonuçlarını Açıkladı, Geçen Yıl Kazançları Belli Oldu!

Tesla, yaptığı resmi açıklamayla geçen yılın son aylarını 25,2 milyar dolar gibi yüksek bir gelirle kapattı. Son çeyrekte 2022 sonuna göre yüzde 3’lük bir artış elde eden Tesla, geçen yıl toplam 96,8 milyar dolar kâr elde ederek yeni rekorlara imza attı. Açıklanan bilgilere göre gelirin 82,4 milyar doları özellikle otomobil satışlarından geliyor. Geçtiğimiz yıl 2022’ye göre yüzde 15 gelir artışı gören Tesla, yılı on beş milyar dolar net gelirle kapatmayı başardı. Türkiye’de resmi olarak varlığını sürdüren Tesla, geçtiğimiz günlerde bildirildiği üzere “Redwood” kod adlı “kompakt bir crossover” geliştiriyor. Birçok kaynak tarafından doğrulanan bilgilere göre, “Redwood” kod adlı bu “kompakt crossover”ın şu anda bir yıl sonra, yani 2025 yılının ortalarında üretilmesi hedefleniyor.

Model Y en çok satan araçlardan biri oldu

Tesla’nın Model 2’yi sunması bekleniyor

Makul bir seviyenin ardından bu araçtan her hafta 10 bin adet üretmeyi hedeflediği aktarılan Tesla, 25 bin dolarlık modeliyle uzun süredir gündemde. En ucuz elektrikli aracı “Model 2” adı altında pazara sunması ve bunu Almanya merkezli üretmesi beklenen şirket, BYD’nin nüfuzunu büyük ölçüde artırdığı pazarda daha düşük fiyatlı araçlarla öne çıkmak istiyor. Tesla’nın durumu şu anda çok da kötü değil. Tesla’nın doğrudan Almanya’da üretip Türkiye’de sattığı Tesla Model Y, yıl boyunca Avrupa’nın en çok satan otomobili olan ilk elektrikli otomobil olarak tarihe geçti. Toplamda 254 bin satışı aştığı tahmin edilen araç, Avrupa pazarlarında büyük beğeni topladı.

Peki Tesla’nın izlediği yol hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmına fikirlerinizi bekliyorum, umarım yeterli forum olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu