Ekonomi

Tayland’ın Çin’e Hindistan Cevizi İhracatı Arttı

BANGKOK, 10 Ağustos (Xinhua) — Tayland’ın serbest ticaret anlaşması ayrıcalıklarının bir parçası olarak Çin’e yaptığı hindistancevizi ihracatı, tropikal meyvelere olan talebin yaz aylarında zirve yapmasıyla birlikte arttı.

Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland, Çin-ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) imtiyazları kapsamında Çin’e 187.91 milyon ABD doları değerinde hindistancevizi ihraç etti. Bu yılın ikinci çeyreğinin ortasında Serbest Ticaret Bölgesi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,96’lık bir artış anlamına geliyor.

Dış Ticaret Departmanı Genel Müdürü Ronnarong Phoolpipat Çarşamba günü, Çin’e giden hindistancevizlerinin yüzde 80’inden fazlasının Tayland’dan geldiğini söyledi. Phoolpipat, Çin’in yüzde 54,83 ithalat hacmiyle Tayland’ın en büyük hindistancevizi ithalatçısı olduğunu söyledi.

Bakanlığa göre Tayland meyvelerinin Çinli tüketiciler tarafından popülaritesi nedeniyle Tayland, Çin-ASEAN serbest ticaret anlaşmasının ayrıcalıkları kapsamında Ocak-Mayıs döneminde Çin’e 3,3 milyar dolarlık meyve ihraç etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu