Renk

Sürekli Farklı Renkte Şeyler Yememize Rağmen Neden Dışkılarımız Hep Kahverengi?

Hepimizin bildiği gibi dışkı, tüketilen gıdanın vücut için artık gerekli olmayan kısımlarının sindirim sonrasında dışarı atılmasıdır. Ama sence Tükettiğimiz şeyin rengi ne olursa olsun, aynı renkte tekrar çöpe atılması gerekmez mi?

Bu noktada vücudumuz sonsuza kadar kahverengi dışkı çıkarmakKesinlikle bir numara olmalı.

Dışkının %75’i sudan oluşurken, geri kalan %25’i vücuttaki çeşitli elementlerin karışımından oluşur.

Bu karışımda; sindirilmemiş karbonhidratlar ve lifler, proteinler, yağlar, bakteriler, mukus, bağırsak salgıları, yaşlı kan hücreleri ve safra da dahil olmak üzere karaciğerdeki kimyasallarsahip olmak.

Safra alkali bir sıvıdır. Atık, kolesterol ve safra tuzlarından oluşur. Dışkının bu kahverengi görünümü büyük ölçüde şunlardan kaynaklanmaktadır: safra ve bilirubin ile ilişkilidir. Safra, sindirim sürecinde değerli bir rol oynar ve karaciğerde her gün yaklaşık 600 ml safra depolanır.

Yemek yediğimizde safra kesesi kasılır ve biriken bu safra vücuttan atılır. İnce bağırsağın ilk kısmı olan duodenuma gönderilir.Ayrıca safranın temel işlevlerinden biri de yediğimiz besinlerdeki yağları parçalamaktır.

Bilirubin kanımızda bulunan sarı bir elementtir.

Ayrıca kırmızı kan hücreleri parçalanıp karaciğer ve safra kesemiz yoluyla sindirim sistemine gönderilir. Sindirdiğimiz besinler, Sarımsı yeşil safra ve sarı bilirubin ile karışımı sonucu kahverengi bir renk ortaya çıkar.Bu rengin tonu koyu kahverengiden açık kahverengiye kadar değişebilir.

Özetle; Dışkının yolculuğu safranın sarımsı-yeşil rengiyle başlar ancak safraya rengini veren pigmentler sindirim sistemimizde dolaşarak devam eder. Kimyasal değişikliklere uğrar ve kahverengiye döner.Bu nedenle ne tüketirsek tüketelim dışkımızın rengi çoğunlukla kahverengi olacaktır.

Elbette bazı sağlık sorunları nedeniyle ya da çok fazla yemek yemenin bir sonucu olarak, özellikle vücudun bu besinleri hızlı bir şekilde sindirmeye çalışması sonucunda dışkının rengi çeşitli renklere bürünebilir.

Örneğin pancar yediğinizde kırmızımsı bir dışkı veya Gıda boyası içeren gıdalar tüketildiğinde dışkı farklı renklerde görünebilir. Ancak bu tür besinleri tüketmiyorsanız ve dışkınızın kahverengi dışında bir renk olduğunu görüyorsanız bir doktora başvurmanızda fayda var. Özellikle siyah veya beyaz dışkı ciddi sağlık sorunlarının işareti olabilir.

Rengin yanı sıra Dışkı şekli de vücudumuz ve sağlığımız açısından oldukça önemli ve belirleyicidir.Dışkı koşullarının detaylı olarak ele alındığı bu içeriğe de göz atabilirsiniz:

Kaynaklar: WebMD, Healthline, Bilim Odaklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu