Haber

Süleyman Soylu’ya mahkemeden ‘hizmetçi’ tazminatı: 10 bin lira ödeyecek

Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Prof. Dr. Baskın Oran’ın 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, Soylu’nun “Kürtler üzerinde traji-komik deneyler” başlıklı yazısına yaptığı “uşak” ve “yazısını alçakça kurguladığı” yorumları nedeniyle bu kararı verdi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran’ın eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında açtığı tazminat davasında Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında başlayan davada karar açıklandı.

Kısa Dalga’dan Kemal Göktaş’ın haberine göre,Davanın bugün (1 Şubat 2024) Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmasında avukat Oya Aydın, Soylu’nun sözlerinin kişilik haklarına saldırı olduğunu belirterek tazminat talebini yineledi.

Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca, Soylu’nun açıklamalarının “düşünceyi ifade etme özgürlüğü” kapsamında olduğunu savunarak, “Müvekkilin açıklamaları, maddi dayanağı olan davacının neden olduğu eylem ve davranışlara cevap niteliğindedir.”

Mahkeme, avukat Kızılca’nın ifade vermek için süre talebini ‘davanın uzatılması’ gerekçesiyle reddederek kararını açıkladı. Mahkeme, Soylu’nun 24 Haziran 2017 itibarıyla tahakkuk edecek yasal faiziyle birlikte 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Ne oldu?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden emekli olan Prof. Baskın Oran, 23 Haziran 2017’de T24’te yayınlanan “Kürtler Üzerinde Bazı Trajikomik Deneyler” başlıklı yazısında, ulusal basında yer alan hak ihlalleri haberlerine yer vererek, bu olayların Kürt vatandaşlarda kırgınlık ve öfke yaratacağına, toplumsal barışı sağlamak zordur.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Baskın Oran’ın bu yazısına ilişkin bir paylaşım yaparak, “Kendisini bilim adamı olarak pazarlayan ve alçakça davranan bir uşak Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” dedi. makalesinin her kelimesini oluşturdu.”

Bunun üzerine Baskın Oran’ın avukatı Oya Aydın, Soylu hakkında 10 bin TL manevi tazminat davası açtı. Oran, duruşmada hakime, “Soylu’ya ‘Kendisini devlet adamı olarak pazarlayan, yazısının her kelimesini alçakça kurgulayan uşak Süleyman Soylu’ diye hitap etseydim ne olurdu?” diye sordu. “Bir düşünün ve karar verin” dedi.

Mahkeme Oran’ın tazminat talebini reddetti, karar istinaf mahkemesi tarafından onandı. Ancak itirazı inceleyen Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozdu. Dairenin 2’ye karşı 3 oyla aldığı kararda, Soylu’nun sözlerinin kişilik haklarını ihlal ettiği ve manevi tazminata hükmedilmesi gerektiği belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu