Haber

PANKOBİRLİK: Tatmin edici bir taban fiyat bekliyoruz

KONYA (İGFA) –Genel Kurul, Tarım Bakanlığı yetkilileri, Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Şeker-İş Sendikası temsilcileri, PANKOBİRLİK Genel Müdürü Tolga Demirhan, çok sayıda muhtar ve üyenin katılımıyla Konya Şeker Fabrikasında gerçekleştirildi.

Gündem maddelerinin tek tek okunarak ibraların oybirliğiyle alındığı Genel Kurul’da PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu bir konuşma yaptı.

Başkan Erkoyuncu, son günlerde gündem olan kota konusuna da açıklık getirerek, “Kayseri Şeker, 5 yıl önce özelleştirilen Turhal Fabrikası’nın kota hakkını alarak şu anda toplamda bizi geçti. Konya Şeker, kurulu gücü aşabilen tek fabrika. Buna rağmen bunu kabul edeceğiz. “Bu bir kota değil. Yetkililerle görüştük. Yine hakkımızı alacağız diyorum. Yapacağız. Çiftçimizi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

“ÇİFTÇİMİZİN SAYISI 55 TON ARTIRACAK”

Başkan Erkoyuncu, “Şeker sektöründe Türkiye’nin en iyisiyiz ve bu bakanlığımızda da ifade ediliyor” diyen Başkan Erkoyuncu, “Bu yıl 3 milyon 650 bin ton pancar işleyeceğiz. C kotası var. Yüzde 20. Pancar’da ideal kampanya süresi 100-110 gün. 149 gün çalıştık. Bu yıl onu yenebiliriz. Geçen yıl pancarı Türkiye’de 1 ay 40 gün sonra işledik. Pancarın kendine has fiziksel özellikleri var. önlemlerimizi aldık. bu yıl kotalarınız 55 ton artacak.ancak seneye kotalar tekrar revize edilecek.önümüzdeki sene hakkımızı alacağız.gerekirse erken kampanya açacağız.pancar stokumuzu sağlıklı hale getireceğiz Maus sistemini Altınekin bölgesinde de deniyoruz, verim alırsak tüm hinterlandımıza yayarız” dedi.

“PANCAR TABAN FİYATINDAN MEMNUNİYET DÜZEYİNİ BEKLİYORUZ”

Başkan Erkoyuncu, geçen yıl ülkemizde yaşanan suni şeker kıtlığı gündemi nedeniyle Şeker fiyatının uzun bir süre 18 TL civarında kaldığını hatırlatarak, “Göreve geldiğimizde 4 TL civarında satılan şeker 18 TL’ye çıktı. 400 bin tonluk ithal şeker kotasının 321 bin tonu ithal edildi bu nedenle şeker uzun süre 18 lirayı geçmedi bu yıl bakanlık düzeyinde yaptığımız toplantılarda gördüğümüz izlenimi bekliyoruz pancar taban fiyatının beklentilerin üzerinde ve tatmin edici seviyede olması gerektiğini söyledi.

gergerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu