Ekonomi

Mizuho, 4. çeyrek kazançlarındaki artışın ardından kâr artışı öngörüyor

Japonya’nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Mizuho Financial Group, dördüncü çeyrek kârında analistlerin tahminlerini aşan önemli bir artış bildirdi. Büyüme, şirketin başarılı denizaşırı operasyonlarına ve Japonya içinde kredilere yönelik güçlü talebe bağlandı.

Tokyo merkezli megabank Çarşamba günü yaptığı açıklamada Ocak-Mart aylarını kapsayan dördüncü çeyrekte net kârının 36,7 milyar yen (235 milyon $) olduğunu duyurdu. Bu rakam, bir önceki yılın aynı çeyreğinde kaydedilen 12,3 milyar yene kıyasla önemli bir artışı temsil ediyor.

LSEG tarafından ankete katılan 11 analistin ortalama tahminine göre analistler 30,8 milyar yenlik daha düşük bir çeyrek karı bekliyorlardı. Mizuho’nun çeyrek performansı bu beklentileri aştı.

Mizuho ileriye dönük olarak, içinde bulunduğumuz mali yıl için iyimser bir tablo çizerek tüm yıl için 750 milyar yen kâr öngörüyor. Bu tahmin, kısa bir süre önce sona eren mali yılda elde edilen 678,99 milyar yenlik kârdan daha yüksek.

Duyuru, Mizuho’nun Japonya’da genellikle “mega bankalar” olarak adlandırılan ve akranları Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ’yi de içeren en üst düzey bankacılık kurumları arasında yer aldığı bir dönemde geldi. Mizuho’nun son mali sonuçları, Çarşamba günü üç aylık kazançlarını açıklayan üç mega bankadan ikincisi olması nedeniyle olumlu bir ivmeye işaret ediyor.

Finans grubunun başarılı çeyreği, Japon bankalarının uluslararası varlıklarını genişletmek ve yerel kredi fırsatlarından yararlanmak için yaptıkları daha geniş stratejik hamleleri yansıtıyor. İçinde bulunduğumuz mali yıla ilişkin tahminler göz önünde bulundurulduğunda, Mizuho’nun büyüme yörüngesini devam ettirme yolunda olduğu görülüyor.

Finansal raporlamada kullanılan cari döviz kuru 1 ABD doları için 156,3500 yen idi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu