Haber

Lüksemburg’da Yeni Hükümet Kuruldu

Lüksemburg’da geçen ay yapılan genel seçimlerde birinci olan merkez sağ Hıristiyan Halk Partisi (CSV) ile önceki koalisyonun ana ortağı liberal eğilimli Demokrat Parti (DP), hükümet kurma konusunda anlaşmaya vardı. .

Anlaşmanın ardından Lüksemburg’un yeni başbakanı CSV lideri Luc Frieden olacak. Önceki hükümetin başbakanı olan ve yaklaşık 10 yıl ülkeyi yöneten DP Genel Başkanı Xavier Bettel, başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak görev yapacak.

60 yaşındaki Frieden, 2000’li yıllarda Lüksemburg hükümetlerinde adalet bakanı, savunma bakanı ve maliye bakanı olarak görev yaptı. Deutsche Bank’ın da yönetim kurulunda yer alan Frieden, aynı zamanda Avrupa ticaret odalarının çatı kuruluşu olan Eurochambers’ın da ülkesindeki seçimlere kadar başkanlığını yürüttü.

Lüksemburg’da yeni hükümet yarın yemin ederek göreve başlayacak.

8 Ekim’de yapılan seçimlerde 60 sandalyeli Lüksemburg parlamentosunda CSV 21 milletvekili kazanırken, DP 14 milletvekili kazandı.

650 bin nüfusuyla Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg, kişi başına düşen milli gelir açısından Avrupa’nın en zengin ülkesi.

Lüksemburg, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hep CSV başbakanı tarafından yönetilmişti ve bundan 10 yıl önce liberal eğilimli Bettel bu süreci kırarak, yaklaşık 19 yıldır iktidarda olan Jean-Claude Juncker’in başbakanlığını almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu