Haber

Hatay’da hasar gören tarihi yapıların 3 boyutlu maketleri üretiliyor

İSTANBUL Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından görevlendirilen harita mühendisleri, Hatay’ın Antakya ilçesinde hasar gören tarihi binalarda inceleme başlattı. Mühendisler, depremde hasar gören tarihi binaları kümelere ayırarak rapor hazırlamak için çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin görevlendirdiği Harita Yüksek Mühendisi Osman Çetin, “Öncelikli olarak belirlediğimiz 8 yapı var. Bunlardan biri Habib-i Neccar Camii. Bunların deformasyon ölçümlerini yapıyoruz. Üç boyutlu yapıyoruz. Modeller. Caminin ne kadar hasarlı olduğunu ve ne kadar müdahale gerektiğini ölçüyoruz. Ondan sonra projeleri hazırlanacak” dedi.

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ekipleri, afet bölgelerinde hasar gören tarihi binalarda çalışma başlattı. Sahada diğer kümelerde çalışan gruplar drone yardımıyla fotogrametri tekniğini kullanarak ölçümler yapmakta ve lidar haritalama gerçekleştirmektedir. Anadolu’nun bilinen ilk camilerinden biri olan Habibi Neccar Camii’ni inceleyen ekipler, tarihi yapıların üç boyutlu maketlerini çıkarıyor. Sahada görevlendirilen harita mühendisleri çalışmalarını anlattı.

“DİJİTAL İKİZ PROJESİ GELECEĞE AKTARILACAK”

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin görevlendirdiği Harita Yüksek Mühendisi Mücahit Yılmaz, “Çalışmamız harita mühendisleri tarafından yürütülen, genel olarak fotogrametri ve lidar olarak adlandırılan bir çalışma prensibi. lazer tarayıcı ile birlikte lokal olarak en değerli yapı.Bunlara bakılarak oluşturulacak çalışma ile birlikte hasar tespit çalışmaları yapılır.Drone ile fotogrametrik yolla çekilen görüntüler ile birlikte fotoğraflar gerekli kontrollerden geçer. Adımlar atılır ve ardından binanın maketi yapılır, gerekli hasar tespit çalışmaları yapılır. Adı geçen proje kapsamında en azından dijital kaydını bulmak için yapılan bir çalışma diyebiliriz.” dedi.

“BÜYÜK CAMİİ ÖLÇÜLEDİK, PATLATTI”İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından görevlendirilen Harita Mühendisi Osman Çetin, “İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi adına çalışıyoruz. İçinde hasarlı tarihi binalar var. Hatay Belirlediğimiz 8 öncelikli yapı var bunlardan biri Habib-i Neccar Camii Bunların deformasyon ölçümlerini yapıyoruz Üç boyutlu maketlerini yapıyoruz Caminin ne kadar hasarlı olduğunu ve ne kadar müdahale edilmesi gerektiğini ölçüyoruz. Sonra projeler hazırlanacak. Hocalar buraya gelecek. Ulu Cami’nin ölçüsünü aldık, Ulu Cami yıkılmış, “Kalıntı çok az kaldı. Enkaz kaldırılmadan önce daha fazla zarar görmemeleri için bunları tespit edeceğiz. Ondan sonra 7-8 cami daha var, onlarla devam edeceğiz” dedi.

mihaliccik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu