Haber

Gri pasaportla yurt dışına insan kaçıran cumhurbaşkanı yeniden aday oldu

ELAZIĞ – Gri pasaportla yurt dışına insan kaçırıldığı yönünde haberlere konu olan Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, partisi tarafından yeniden lider adayı gösterildi. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yeniden belediye başkan adayı gösterilen Sabahattin Kaya, belediye gezisi adı altında gri pasaportlu bireyleri Almanya’nın Bremen kentine gönderdi.

Elazığ Akçakiraz Belediyesi’nin 1 Kasım 2019’da Göçmenlere Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile protokol imzalayarak gri pasaport veren kişileri Almanya’ya gönderdiği ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasının ardından belediye başkanı, gidenlerin geri dönmediğini ancak sadece yirmi kişi gönderdiklerini ve bu kişilerden sadece üçünün geri döndüğünü itiraf etti.

Olayın ardından İçişleri Bakanlığı belediye hakkında soruşturma başlattı. Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, olayın ardından şu sözlerle kendini savundu:

“Vatandaşlar işsiz ve çaresiz… Burayı bırakıp iş bulacaklarını söyledik. Bana makul göründü. Türkiye Cumhuriyeti’ne yük olacak insanlar buradan gidiyor. Euro, altın ve dolar gönderiyor. Anne ve babasını teselli ediyor. Bir şeyin kârı, zararından fazla ise o şey haktır, helaldir, hoştur. “Ben de bu mantıkla baktım.”

2024 SEÇİMLERİNDE YENİDEN ADAY OLDU

Kamuoyunda büyük ses getiren olayın ardından mevcut liderin 2024 yerel seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı merak ediliyordu. Açıklanan AK Parti Elazığ Belediyesi Lider Adayları arasında ismi yer alan Sabahattin Kara, AK Parti Genel Merkezi tarafından bir kez daha Akçakiraz Belediyesi lider adayı olarak seçim yarışına dahil edildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu