Haber

Gaziemir’de 70 AVM’de “Kolon” denetimi

İlçedeki 70 binanın altındaki alışveriş merkezinde inceleme yapan Gaziemir Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Yapı Denetim Müdürlüğü ekipleri, binalarda projeye aykırı herhangi bir durum olmadığını belirledi.

Türkiye’nin 11 ilinde büyük yıkıma neden olan depremin ardından binaların kolon kesme ve projesine uygunsuzluk nedeniyle yıkıldığı iddiaları dile getirildi. Bu tez üzerine harekete geçen Gaziemir Belediyesi, zemin katında dükkan bulunan binaları vatandaşların can ve mal güvenliği açısından kontrol etti. Belediye teknik ekiplerince yapılan kontrollerde binanın projesine uygun olup olmadığı incelendi.

Zemin katında alışveriş merkezi bulunan 70 binada yapılan kontrollerde, kolon kesme işlemine veya kirişlere rastgele bir müdahale yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Binaların fiziki durumları ile projelerinin karşılaştırılması sonucunda yapıların taşıyıcı sistemlerine herhangi bir müdahale yapılmadığı tespit edilmiştir.

Denetimlerle ilgili bilgi veren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Ülkemizi kasıp kavuran depremin ardından yıkılan binalarda kolonların kesildiği argümanları gündeme geldi. Bu durum evlerinin altında alışveriş merkezi olan vatandaşlarımızı tedirgin etti.

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilçemizde bulunan dükkanlarda denetimler gerçekleştirdik. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan çalışmalarda yapıların projelerine uygun olup olmadığı kontrol edildi. 70 binada yaptığımız bu kontroller sonucunda binaların taşıyıcı sistemlerinin tamamen projelerine uygun olduğunu tespit ettik. Ülkemizin deprem kuşağında olduğunu unutmadan önlem almalıyız. Depreme dayanıklı bir şehir inşa etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu