Haber

Fransa’da polis ve jandarmaya telefon dinleme yetkisi veren yasa tasarısı kabul edildi.

Fransa’da Ulusal Meclis, terör ve organize hata durumlarında polis ve jandarmanın şüphelilerin telefonlarından gizlice görüntü ve ses kaydetmesine izin veren bir yasa tasarısını kabul etti.

Fransız milletvekilleri, kolluk kuvvetlerine geniş yetkiler tanıyan ve “Adalet Yasası” olarak bilinen yasa tasarısını Genel Kurul’da görüştü.

Tasarı 388 “evet” oya karşılık 111 “hayır” oyu ile kabul edildi.

Yasanın üçüncü maddesi, polis ve jandarmanın terör ve organize hata durumlarında gizli olarak ses ve görüntü kaydı yaparak zanlıların dijital cihazlarından konum bilgisi almasına imkan veriyor. Bu unsura milletvekilleri, hakimler, avukatlar, doktorlar ve gazeteciler dahil değildir.

Tasarı neleri kapsıyor?

Ağır suçlar için adreslere gece baskınlarının kapsamını genişleten ve hükümetin ön soruşturma süresini makul koşullar altında uzatmasına olanak tanıyan ve zanlıların dijital cihazlarına uzaktan müdahaleye izin veren yasa tasarısının bazı unsurları hakim kararıyla uygulanabilecek. .

“10 yıl hapis cezası öngörülen şüpheli durumlarda” cihazların konumlarının izlenmesine olanak sağlayan yasa tasarısı, Fransız Parlamentosu’nun diğer bir kanadını oluşturan Senato tarafından 13 Haziran’da onaylandı.

Tasarı, aktivistler tarafından kendilerine karşı kullanılabileceği gerekçesiyle eleştirildi.

Parlamentonun iki kanadının ortak yasa tasarısı metni üzerinde anlaşmaya varması için yasa tasarısını 7 senatör ve 7 milletvekilinden oluşan ortak bir mecliste görüşecek.

haberelbistan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu