Ekonomi

Eski Başkan Yardımcısı Pence’de ‘gizli belge’ bulundu

ABD eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in avukatı Greg Jacob’ın, 2017-2021 yılları arasında eski Başkan Donald Trump döneminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) yetkilisi Kate Dillon McClure’a yazdığı bir mektupta, İstanbul’daki evinde yapılan aramada “az sayıda” gizli belgenin bulunduğunu söyledi.

Jacob, ABD Başkanı Joe Biden’ın konutunda ve ofisinde üstü kapalı belgelerin ortaya çıkmasının ardından Pence’in de önlem olarak 16 Ocak’ta konutunun araştırılması için bir avukat tuttuğu bilgisini paylaştı. Avukatın potansiyel olarak “hassas ve gizli” bilgiler içeren birkaç belge bulduğunu belirten Jacob, avukatın bu belgelerin içeriğine bakmadığını ve hemen Ulusal Arşivlerle iletişime geçtiğini belirtti.

“Gizli” olarak etiketlenen belgelerin “yanlışlıkla kutulara konularak” Pence’in genel başkan yardımcılığının son dönemindeki kişisel evine götürülmüş olabileceği bilgisini paylaşan Jacob, eski başkan yardımcısının bu belgelerin varlığından haberi olmadığını kaydetti. onun evinde

Jacob, Pence’in kurum içi belgelerin korunmasına büyük önem verdiğini ve bu kapsamda Ulusal Arşivler ile işbirliğine açık olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu