Ekonomi

Çelik’ten “Asgari ücret” açıklaması: “Asgari ücret 9 bin TL ise canımız bu kadar pahalandıktan sonra zam anlamsız”

Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı Serhat Çelik asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, “Asgari ücret 9 bin TL ise canımız bu kadar pahalandıktan sonra artırmanın bir anlamı yok” dedi.

2023 yılında geçerli olacak taban fiyatın belirlenmesi için müzakereler başlarken, Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı Serhat Çelik, çalışma hayatının son yılların en hareketli döneminden geçtiğini kaydetti. Çelik, “Çalışma hayatı son yılların en hareketli dönemini yaşıyor. Nitekim 23 yılın sonunda takıma sözleşmeli memur alımları gibi çalışma hayatının yoğun bir gündemi olarak karşımıza çıkıyor. EYT’nin asırlık sorunu analiz noktasında, asgari ücret, belediye şirketlerinde çalışan arkadaşlarımızın takım talebi.Aslında takıma memur alımı da çalışma hayatı için değerli bir gelişme oldu. 23 yıldır süregelen soruna verilen emek sonucunda EYT konusu analiz noktasında sona gelinmiştir.İnşallah meslektaşlarımızın beklentilerini karşılayacak bir sonuç çıkacaktır. ve herkes mutlu olacak.”

Çelik, “Asgari ücret konusunda Hak-İş Konfederasyonu olarak öncelikle bu komitenin yapısına itiraz ediyoruz.” Ekonomik sosyal konseyin 3 üyesi bulunmaktadır. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in bu taban fiyat belirleme kurulunda söz sahibi olması gerekiyor. Asgari fiyatı 7,5 milyona yakın olan partilerin bu konuda söz sahibi olması gerekiyor. Bu bedel 7.5 milyon İnsanı ve geçim bedelini ilgilendiren bir bedeldir. Çalışma hayatındaki 7,5 milyon kişinin yaşam fiyatı belirlenirken günümüz koşullarındaki ekonomik koşulların da dikkate alınması gerekiyor. Bu fiyattan önce insanların alım gücünün artırılması gerekiyor. Örneğin 2021’de taban fiyat 2 bin 825 TL iken bugün 5 bin 500 TL ama alım gücü 2 bin 825 ile aynı oranda değil. Kiralar arttı, doğalgaz ve ktrik derken insanların geçim kaynakları çok değişti. Asgari ücret 9 bin TL de olsa canımız bu kadar pahalandıktan sonra artırmanın bir anlamı yok. Bu nedenle insanların geçim koşullarının kolaylaştırılması gerekiyor” dedi.

“Sahada beklenti 9 bin TL”

Hak İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı Serhat Çelik, “Bu Hak-İş’in belirlediği bir rakam değil ama bölgede gezdiğimiz yerlerde 9 bin TL rakamı söyleniyor. Bu çalışanların talebi. Bu manevi bir sınır gibi görünüyor. 9 bin TL olacak. 8 bin 900 TL olursa geçinemeyeceğimiz bir durum var. Bu alanda söylenen sayılar. İnşallah hem çalışanların beklentileri karşılanır hem de patronun ödeyebileceği bir rakam ortaya çıkar” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu