Ekonomi

Bakan Kirişci, Adana İş Dünyası İstişare Toplantısında konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana’da hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Adana’da 1900 konut ve 7 köy meskeni yapılacak.” söz konusu.

Kirişci, Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen Adana İş Dünyası İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin dünya literatürüne de yüzyılın felaketi olarak geçtiğini söyledi.

Depremin 11 ili derinden etkilediğine işaret eden Kirişci, depremin sadece konutları değil iş dünyasını da felç ettiğini vurguladı.

Kirişci, Bakanlık olarak deprem bölgesinde üreticiler için birçok alanda çalışma yürüttüklerini belirterek, tarımsal temellerin öne çıkarıldığını, üreticilere yem verildiğini, Et ve Süt Kurumu’nun canlı hayvan ve hammadde alımı yaptığını hatırlattı, ve DSİ enkaz kaldırma işleriyle ilgilenmektedir. Kirişci, bölgede gıda denetimleri yaptıklarını, özellikle raf ömrü dolmuş ürünlere dikkat edildiğini belirtti.

Depremden daha az zarar gören Adana’nın bölgenin lojistik ve yardım sınıflandırmasında büyük rol oynadığını anlatan Kirişci, bölgeye gelen yerli ve yabancı misafirleri de ağırladığına dikkat çekti. Kirişci, “Bu şehre 3 bin 401 tır, 2 bin 253 helikopter ve 344 nakliye uçağı ulaştı. Deprem bölgelerine 75 bin 382 ton yardım malzemesi gönderildi.” söz konusu.

Kirişci, depremlerin 11 ilin ticaret ve sanayisini büyük ölçüde etkilediğini belirterek, “Bölgedeki en büyük ihtiyaç işçileri orada tutabilmek ya da şehre geri getirebilmek. Bilmenizi isterim ki Bunun için konteynerlere ihtiyaç var.” sözlerini kullandı.

Adana’da 2 bin civarında orta hasarlı, ağır ve acil yıkılmış bina olduğunu kaydeden Kirişci, “Hasar tespiti devam ettiği sürece sayı artabilir. Ona göre devlet olarak yapmamız gerekenleri ortaya koyacağız. Adana’ya 1900 konut ve 7 köy meskeni yapılacak “Ceyhan’ı Adana’ya taşımak istemiyoruz. Ceyhan’ın konutlarını oraya yapmış olacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu