Haber

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi: ‘Bu devleti kendi kanımızla, canımızla kazandık’

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, 20 Ocak 1990’da Sovyet ordusunun Azerbaycan’da gerçekleştirdiği katliamın ardından ülkenin bağımsızlık mücadelesi verme kararı aldığını belirterek, “Bu tarihi gün her yıl her zaman kutlanıyor. Genç nesil bununla eğitiliyor ve biz bunu anlatıyoruz. Bunu bize sadece SSCB anlatıyor. “Devlet dağıldıktan sonra bahşedilmedi. Biz bu devleti kendi canımızla, kanımızla kazandık. Bugün bu devleti kendi kanımızla, canımızla koruyoruz” dedi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 Ocak 1990’da Sovyet ordusunun gerçekleştirdiği katliam nedeniyle Azerbaycan tarihine ‘Kara Ocak’ olarak geçen günde, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği, Akdeniz’de bir anma etkinliği düzenledi. Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu. İstiklal Marşı ve Azerbaycan milli marşının okunmasıyla başlayan etkinliğe Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov da katıldı. Memmedov, 20 Ocak’ta yaşananları ve bu günün kendileri için önemini anlattı.

“Yüzlerce kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı”

Sovyetler Birliği ordusunun 1990 yılında yüzlerce insanı vurduğunu belirten Reşad Memmedov, “Yüzlerce insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Kendi devletinin ordusunun kendi vatandaşlarına karşı bu katliamı yapmasının ardından Azerbaycan Türkleri de bu katliamı yapma kararı aldılar. bir daha bu devlette yaşanmaz. 1991 yılında SSCB dağıldı ve Azerbaycan bağımsızlığına kavuştu.” “Azerbaycan çok zor günler geçirdi. Topraklarının yüzde 20’si işgal edildi” dedi.

“Bu devleti canımızla, kanımızla kazandık”

“Azerbaycan milletinin bağımsızlığa giden yolu 20 Ocak’ta başlıyor” diyen Memmedov, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu tarihi gün her yıl kutlanıyor. Genç nesil eğitiliyor ve anlatılıyor. Bize sadece SSCB’nin dağılmasıyla bir devlet nasip olmadı. Biz bu devleti kendi canımızla, kanımızla kazandık. Bu günde, Bu devleti kendi kanımızla, canımızla koruyoruz.”

Memmedov, 20 Ocak’ta şehit olan 100’den fazla kişinin defnedildiği yerin, 1. Karabağ Savaşı’nda şehit düşen askerler ve Bakü’nün kurtarılmasında Kafkas İslam Ordusu’na destek veren Türklerle aynı yerde olduğuna dikkat çekti. “Burası bizim için çok önemli. Tarihin en önemli dönemlerinde bulunduğumuz bir yer. Çanakkale savaşında 3 bine yakın Azerbaycan Türkü gelip buraya savaştı ve Türk topraklarının onlara karşı verdiği savaşta canlarını verdi.” Dünya emperyalizmi Çanakkale’de. 2020 yılında 2. Karabağ Savaşı’nda 85 milyon insan Azerbaycan topraklarını Ermeni işgalinden kurtardı. “Türkiye, Azerbaycan bayrağını dalgalandırarak manevi olarak yanımızda oldu. Zor zamanlarda hep birlikte olduk ve olacağız” dedi. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu