Ekonomi

Avrupa Parlamentosu komiteleri yapay zekaya yönelik katı kurallara ilişkin yasayı onayladı

AP İç Pazar Komitesi ve Sivil Özgürlükler Komitesi’nin Brüksel’de yaptığı ortak toplantıda, üye ülkeler ile AP arasındaki müzakerelerde üzerinde mutabakata varılan ve yapay zekaya yönelik ilk kapsamlı kuralları getirecek olan “Yapay Zeka Kanunu” yürürlüğe girdi. Dünyada istihbarat, 8 “Hayır”, 71 “Evet” oyla kabul edildi.

-Yasaya göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kullanılacak yapay zeka sistemlerinin güvenli olması ve temel haklara ve Birlik değerlerine saygılı olması gerekiyor.

-Yapay zeka sistemleri topluma zarar verme ihtimaline göre “risk temelli” bir yaklaşımla düzenlenecektir.

-Yüksek riskli yapay zeka sistemlerine daha sıkı kurallar getirilecek.

-Sınırlı riskli yapay zeka sistemleri, kullanıcıların bilinçli kararlar alabilmesi için içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu açıkça bildirecektir. Bu sistemler hafif şeffaflık yükümlülüklerine tabi olacaktır.

-Çeşitli yüksek riskli yapay zeka sistemlerine izin verilecek ancak yüksek riskli yapay zeka sistemlerinin AB pazarına erişimi bir dizi katı kural ve yükümlülüğe tabi olacak.

-Yapay zekanın bazı kullanımlarındaki risk “kabul edilemez” sayılacak ve bu sistemler AB’de yasaklanacak.

– Bilişsel davranış manipülasyonu, internetten veya kapalı kamera sistemi görüntülerinden amaçsızca yüz görüntüsü alınması, iş yeri ve eğitim kurumlarında duygu tanıma, sosyal puanlama, cinsel yönelim veya dini inanç gibi hassas bilgilerin elde edilmesine yönelik biyometrik sınıflandırma yasaktır.

-Kolluk kuvvetleri faaliyetlerinde yapay zekayı kullanabilecek. Acil durum prosedürü ile kolluk kuvvetleri, normalde uygunluk değerlendirme prosedürünü geçemeyen yüksek riskli bir yapay zeka aracını devreye alabilecek.

-Güvenlik birimleri, istisnai ve gerekli hallerde izin alınarak ortak alanlarda gerçek zamanlı uzaktan biyometrik tanımlama sistemlerini kullanabilecek. Bu tür yapay zeka sistemlerinin kullanımı, terör saldırıları, mevcut veya öngörülebilir tehditlerin önlenmesi, en ciddi suçlardan şüphelenilen kişilerin aranması gibi durumlarla sınırlı olacak.

-Video, metin, görüntü oluşturma, başka bir dilde konuşma, hesaplama yapma veya bilgisayar kodu yazma gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilecek büyük sistemler için özel kurallar getirilecek. Bu genel hedefli yapay zeka sistemlerinin piyasaya sürülmeden önce çeşitli şeffaflık yükümlülüklerine uyması sağlanacak.

-Kurallara uymayan firmalara yüksek para cezaları verilecek. Yasa, Nisan ayında AP Genel Kurulu’nda oylanacak. Yapay Zeka Yasası, resmi onaylardan 2 yıl sonra tam olarak yürürlüğe girecek. Kanunla birlikte Google’ın yapay zeka modeli Gemini ve ChatGPT gibi yapay zeka teknolojileri katı kurallara tabi olacak.

kursunluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu