Haber

Atık malzemeler öğrencilerin elinde ‘arkadaşların’ yuvası oldu

Aksaray Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, bilim merkezinde atık karton malzemelerden 36 saat çalışarak kuş, kedi ve köpekler için barınaklar tasarladı. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Gençlerimizin mimari çalışmaları bize geleceğimiz için umut veriyor. Bunu yapmamamızdaki amaç farkındalık yaratmak.”

Aksaray Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri bilim merkezinde atık karton malzemelerden kuş, kedi ve köpeklere barınak tasarlamak için 36 saat çalıştı. Sahipsiz hayvan yeri tasarım yarışında 9 kadrodan 40 yarışmacı doğa dostu işler ortaya koyarken, ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Cihan Dinçer, “Aksaray Belediyesi ve okul öğrencileriyle yaptığımız bir proje yarışması. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Geri dönüşüm malzemelerinden sokak hayvanlarına yaşam alanları oluşturmayı hedefledik, “Gençlerimizin mimari çalışmaları bize geleceğimiz için umut veriyor. Bunu yapmazsak farkındalık yaratmak istedik. Farkındalık yaratmak istedik. Aksaray Belediyesi olarak son yıllarda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan ve ülkemizde de hayata geçirilen geri dönüşüm için buradayız. “Tema olarak ele aldık. Sokak hayvanları da konumuz. Ülkemizde son günlerde ön plana çıkıyor. Belediye olarak barınağımızla gurur duyuyoruz. Sokak hayvanlarını ön plana çıkarıp geri dönüşümle ilişkilendiriyor ve onlar için barınak hazırlıyor” dedi.

Aksaray Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı ise, “Bu, Bilim Merkezi’nde yaptığımız ilk uzun soluklu proje. Aksaray Belediyesi ile ortak projelerimiz bundan sonra da devam edecek. Aksaray için daha iyi projelere de imza atacağız.”

Aksaray Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Ayşe Kaya, “Arkadaşlarımızla birlikte atölyedeki kedi için yuva tasarladık. Üniversitemizden ve mahallelerden toplam 5 adet karton atık bardak topladık ve bu çalışmayı ortaya çıkardık. 36 saatlik bir çalışma.”

Etkinliğin sonunda dereceye giren takımlara ödüllerini Belediye Başkanı Cihan Dinçer ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu