Yaşam

Anne City’den Punch tekniği ile nakış

Anne Kent Sağlıklı Yaşam Programı’na katılanlara özel bir nakış tekniği olan punch eğitimi verilmeye başlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kadınlara, ailelere ve çocuklara yönelik hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Anne Kent Sağlıklı Yaşam Programı’nda katılımcılara Punch adı verilen nakış tekniği eğitimi verilmeye başlandı.

EL YAPIMI ÜRÜNLER

Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Punch tekniğinde; Kilim dokumadan seccadeye, bebek battaniyesinden havlu kenarlarına kadar günlük kullanılabilecek pek çok ikramlık ve el işi eserler ortaya çıkıyor. Kendi özel iğnesi ile kumaş üzerinde 3 boyutlu etki yaratan bir işlem tekniği olan Punch tekniğinde, kumaş üzerine dikmek yerine, iğneyi yüzeyde tutarken, delme iğnesi kumaşın içine doğru bir şekilde ipliği iter. Punch nakışında en yaygın kumaş keşiş, keten veya çuval bezidir.

 

TERAPİ ARACI OLARAK EL İŞLERİ

Bilimsel araştırmalar sonucunda el sanatları ile uğraşanların sağladığı zihinsel ve sosyal faydaların geniş bir yelpaze oluşturduğu bildirilmiştir. Bunlar gevşeme; gerginlikten kurtulma; başarı duygusu, geleneğe bağlılık, artan memnuniyet, azalan telaş, artan özgüven, gelişmiş bilişsel yetenekler (gelişmiş hafıza, konsantrasyon ve problem çözme yeteneği). El sanatları ile uğraşan bireylerde yetkililer; Alzheimer riskini azalttığını ve ayrıca sakinlik ve depresyona neden olabilecek potansiyel gerilimi azalttığını belirtiyorlar. Belirli bir meslekle uğraşmanın kendinize ve sağlığınız için faydasının büyük olduğu söylenir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu