İş

Ankara’ya Yakışan Sergi: Yaşasın Cumhuriyet!

Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle Türkiye İş Bankası Ekonomik İstiklal Müzesi’nin ardından Ankara Ulus’ta eş zamanlı olarak Türkiye İş Bankası Müzesi de açıldı. “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde Ekonomik Bağımsızlığın İlk Adımları”sergi,  Kısa sürede büyük ilgi gördü.

Ankara’daki “Yaşasın Cumhuriyet” Standı, konsept, kurgu ve zenginlik açısından İstanbul’daki stantla benzerlik gösterirken, sergilenen orijinal belge ve objeler açısından oldukça farklılık gösteriyor. Ankara’daki stantta, Başkent’e ayrılmış özel bir bölümde, kentin planlı büyümesi ve sosyal yaşamının zenginleşmesi sinema ve fotoğraflar eşliğinde anlatılıyor.

Bugün dünya cam sektörünün devlerinden biri olan Şişecam’ın temel atma töreninde kullanılan hediyelik eşyaları, erken dönem şişe örnekleri ve fabrika işçilerinin fotoğraflarıyla Yaşasın Cumhuriyet! sergide  Bir  Döneme tanıklık etmek mümkün…  Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası’nın ilk özel üretimlerinden biri olan, Atatürk’e ve dönemin ileri gelenlerine hediye edilen şık mavi şekerliklerden biri olan İktisadi İstiklal Müzesi’ndeki stantta görülmeye değer modüllerden biri.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferle taçlandırılmazsa sonucu kalıcı olamaz” mottosundan esinlenerek İş Sanat ile uyum içinde hazırlanan, Yaşasın Cumhuriyet! Ulus’un simge yapılarından Türkiye İş Bankası İktisadi İstiklal Müzesi’nde ve Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nde yıl sonuna kadar pazartesi hariç her gün standı ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. İstanbul ve Ankara’da ziyaretçilerin stant deneyimini zenginleştirmek için hazırlanan rehberli ırklar ve öğrencilere özel sanat atölyeleri de ücretsiz olarak sunuluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

arguvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu