Ekonomi

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında tahminlerin üzerinde %2,8’e yükseldi

Federal istatistik ofisi tarafından bugün açıklanan son öncü rakamlara göre Almanya’da enflasyon Mayıs ayında analist beklentilerini küçük bir farkla aşarak %2,8’e yükseldi. Piyasa uzmanları Nisan ayında tüketici fiyatlarındaki %2.4’lük artışın ardından %2.7’lik bir artış bekliyordu. Bu enflasyon oranı ayarlaması, diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırmaya olanak tanıyan standartlara dayanmaktadır.

Bu gelişmeyle birlikte ekonomi gözlemcileri, Cuma günü açıklanması planlanan daha geniş kapsamlı Euro bölgesi enflasyon verilerini beklerken durumu yakından takip ediyor. Bu bilgi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki hafta faiz oranlarına ilişkin alması beklenen kararın hemen öncesinde gelmesi nedeniyle özellikle önemlidir.

ECB’nin, %2’lik hedefinin hemen üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almayı amaçlayan bir dizi artırımın ardından, kredi kullanılabilirliğini sıkılaştırma pahasına faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Enflasyondaki genel artışa rağmen Almanya’da bu yıl enerji ve gıda fiyatlarında görülen ılımlı seyir, hayat pahalılığındaki artışın hafiflemesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, bu değişken bileşenleri dışarıda bırakan çekirdek enflasyon, Mayıs ayında bir önceki ayki oranla tutarlı olarak %3,0 seviyesinde yüksek kalmıştır.

Bu enflasyon verileri, bölgede büyüme ile fiyat istikrarını dengelemeye çalışan ECB’nin politika kararları için kritik bir faktördür. Bir bütün olarak Euro bölgesi için gelecek enflasyon rakamları, bloğun ekonomik sağlığı ve para politikasının potansiyel yönü hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

hizanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu